Strona Główna > Wyprawy nurkowe > Arktyka i Antarktyda

Arktyka i Antarktyda

ARKTYKA
Nazwa pochodzi od greckiej nazwy gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.
To obszar Ziemi otaczający biegun północny. Jej granice określa się w różny sposób.
Według definicji klimatyczno-ekologicznej wyznacza ją lipcowa izoterma +10 °C, która w przybliżeniu pokrywa się również z północną granicą wegetacji drzew.
Według innej, Arktykę ogranicza koło podbiegunowe północne, co jednak sprawia, że w jej obrębie znajdują się również duże obszary Norwegii i Szwecji o dość umiarkowanym klimacie. Arktyka obejmuje część Rosji, Kanady, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Alaskę (Stany Zjednoczone), Grenlandię (terytorium duńskie), Islandię oraz Ocean Arktyczny.
Arktyka to pokryty lodem ocean arktyczny. Mimo bezleśnego obszaru lądowego , Arktyka tętni życiem , na które składa się bogata fauna i flora morska, ptaki, zwierzęta lądowe oraz społeczności ludzkie.
Rdzenna ludność Arktyki (Eskimosi, Lapończycy, Czukcze, Nieńcy) dostosowała się do niezwykle trudnych warunków życia tworząc wyjątkowe kultury.

ANTARKTYDA

Kontynent o powierzchni około 14,0 mln km², znajdujący się na półkuli południowej Ziemi, prawie w całości w strefie podbiegunowej.
Większa część kontynentu Antarktydy pokryta jest polarną czapą lodową, jest on praktycznie niezamieszkany przez ludzi, nie licząc personelu 37 stacji badawczych.
Antarktyda jest jedynym kontynentem, na terenie którego nie ma żadnego państwa.
Strefa na której leży Antarktyda, jest wyjątkowo zimna i wietrzna (klimat glacjalny), powoduje bardzo skąpą szatę roślinną oraz faunę występującą w zasadzie tylko na wybrzeżach i wyspach.
Pod powierzchnią Antarktydy występują nieeksploatowane złoża cennych kopalin (węgiel kamienny, rudy żelaza, miedzi, złota, srebra i ołowiu). Jednakże zgodnie z traktatem antarktycznym ich wydobycie nie jest dozwolone.

NURKOWANIE
Wyprawy w te rejony świata, odnoszą sukcesy.
Zamiast luksusowych miejsc do spania, możemy zadowolić się wytrzymałym okrętem badawczym, które są praktyczne. Zostały stworzone do pracy w bardzo niskich temperaturach, więc są dobrze przystosowane do pobytu uczestników nurkowania.
Aby nurkować pod lodem w takich warunkach uczestnicy musza być do tego przygotowani. Certyfikaty muszą być dostarczone na miejscu na pokład statku. Nurek musi być doświadczony, i musi potwierdzić to wpisami w swoich logbookach, certyfikatami i zaświadczeniami medycznymi.

KLIMAT
Na półkuli północnej i południowej wyróżnia się dwie strefy klimatów subpolarnych i polarnych, odznaczających się mroźnymi i wietrznymi zimami oraz krótkim latem z okresem roztopów.
Klimaty arktyczne są znacznie bardziej zróżnicowane ze względu na duże rozczłonkowanie lądów otaczających Morze Arktyczne. Stała pokrywa lodowa zalegająca na tym morzy oddziałuje na masy powietrza jak niski, lodem pokryty ląd, jednak najniższe temperatury występują dość daleko od bieguna północnego, mianowicie we wnętrzu Azji Północnej na lądolodzie Grenlandii i w dorzeczu Jukonu (Ameryka Północna).
Wyodrębnia się klimaty subpolarne odmiany morskiej, z większymi opadami i mniejszymi mrozami, oraz odmiany kontynentalne, z niewielkimi opadami i krótki, nawet ciepłym latem.
Klimaty antarktyczne są znacznie bardziej mroźne.

FLORA I FAUNA
Świat roślinny Antarktydy jest skrajnie ubogi gatunkowo. Skąpa roślinność pojawia się jedynie na skrawkach lądu wolnych od pokrywy lądolodu, najczęściej w nadmorskich oazach.
W sumie na Antarktydzie występuje ponad 100 gatunków glonów i porostów oraz ok. 30 mchów i wątrobowców.
Rodzime dla Antarktydy są tylko 2 gatunki roślin naczyniowych (śmiałek antarktyczny i kolobant antarktyczny)

Fauna
Na Antarktydzie występują zwierzęta takie jak ; Pingwiny Cesarskie ,Młody słoń morski w Południowej Georgii
Nie występują żadne gatunki gadów, płazów,ssaków lądowych, owadów latających, a także ryb słodkowodnych.
Natomiast urozmaicona jest fauna przybrzeżna – żyją tu gatunki rozgwiazd, jeżowców, gąbek, meduz, krewetek i głowonogów.
Najliczniejszą grupę ptaków morskich stanowią trzy gatunki pingwinów, w tym największe – pingwiny cesarskie.
Natomiast najliczniejszą grupą ssaków są foki antarktyczne. Populacja fok krabojada, które są najliczniejsze spośród fok antarktycznych jest szacowana na ok. 15 mln osobników.
Największymi ssakami są walenie fiszbinowe.
W małej liczbie w wodach antarktycznych występują wieloryby, które zostały niemal doszczętnie wytępione przed II wojną światową.

ARKTYKA
Obszar subarktyczny porastają lasy borealne. Obszar Arktyki porasta tundra.
Równiny cechuje roślinność tundry, a więc przede wszystkim mchy i porosty. Na obszarach o większej wilgotności rosną turzyce i trawy. Tworzą one formację roślinną o nazwie tundra pagórkowa.
We florze Svalbardu wyróżnia się około 165 gatunków roślin, na Nowej Ziemi rośnie ich blisko 200, a na Grenlandii nawet 400.
W Arktyce właściwej mogą przetrwać jedynie rośliny o znacznym stopniu specjalizacji, karłowate i o krótkim okresie wegetacji. Na cieplejszych, subarktycznych obszarach częściej występują drzewa, takie jak wierzba, brzoza i olcha, dominują tam jednak drzewa iglaste.

Fauna
Wśród ssaków należy wymienić renifera, żyjącego w dużych stadach na Grenlandii, zające bielaki i niedźwiedzie, lisy polarne, wilki, woły piżmowe; z ptaków żyją tu: nurzyk, alki i puchacz śnieżny.
Olbrzymia większość spotykanych na tym obszarze ptaków morskich nie gniazduje tam, a jedynie żeruje w czasie krótkiego okresu obfitości pożywienia.
W morzu żyją wieloryby i foki, których liczba jednak w następstwie bezplanowej eksploatacji jest znacznie mniejsza niż pierwotnie.

Do najbardziej znanych zwierząt tego obszaru należą:
 niedźwiedź polarny
 karibu
 piesiec
 leming
 zając bielak
 wół piżmowy
 walenie
 foki
 puchacz śnieżny
 rybitwa popielata
 nurzyk

WAŻNE INFORMACJE
W kwestii paszportu i wiz należy skonsultować się z najbliższą ambasadą lub konsulatem w celu uzyskania informacji na temat wymagań.
Język – język angielski.
Waluta – dolar amerykański
Od nurków wymagane jest również specjalne ubezpieczenie, na przykład ubezpieczenie DAN (Divers Alert Network)
W chwili obecnej nie ma żadnych dodatkowych opłat związanych z wyjazdem.